Wygląd waluty Euro

Każda waluta, która jest wprowadzana na rynek pieniężny, koniecznie musi posiadać swój odrębny wygląd, który musi być konkretnie zapisany dla każdego nominału z osobna. Każda waluta posiada także swoje zabezpieczenia. Jest także tworzona z danego materiału. Wszystko po to, by nie można było jej podrobić. Podobnie jest z walutą euro. Od początku jest ona wprowadzana do obiegu według konkretnego wzorca.

Monety mają identyczne rewersy. Znajduje się na nich mapa Europy oraz nominał danej monety. Jeśli chodzi o awersy to na nich znajdziemy symbole narodowe, które są ustalone przez poszczególne kraje strefy euro. Oczywiście każda z monet jest tak samo ważna. Nie ma tutaj znaczenia to, co przedstawia moneta. Zwraca się uwagę na nominał monety.

Jeśli chodzi o banknoty to tutaj wszystkie są identyczne z obu stron. Nie różnią się od siebie. Pod nazwą waluty znajduje się zapis nominału. Jest on napisany zarówno alfabetem łacińskim jak i grecki. W przypadku monet obowiązuje tylko zapis w alfabecie łacińskim. Jako jedyna waluta na całym świecie, euro na banknotach nie zawiera twarzy znanych osób.

Nominał 5 euro na awersie ma bramę z okresu klasycystycznego. Nominał 10 euro przedstawia bramę romańską, a na rewersie most, który odbija się w wodzie. Nominał 20 euro przedstawia gotyckie okna. Na 50 euro widnieje okno renesansowe. 100 euro to brama barokowa. 200 euro przedstawia okna secesyjne, a 500 euro okna biurowca.

.