Węgiel podstawa opału w polskich domach

Węgiel od setek lat stanowi podstawę w ogrzewaniu nie tylko polskich domostw, ale również urzędów czy też placówek szkolnych. Ze względu na jego kaloryczność jest on jednym z najbardziej cenionych produktów do wytwarzania energii. Węgiel jest surowcem szeroko wydobywanym w Polsce. Jego wydobycie ma u nas długą historię oraz jest on silnie związany z regionem Śląska.

Wydobycie węgla w tym regionie stało się niejako częścią historii tego obszaru. Węgiel jest również produktem, który dawno temu mógł stanowić środek płatniczy. Dzisiaj kwestia węgla wzbudza wiele kontrowersji – przede wszystkim wśród osób palących węglem w domach, ale również wśród osób związanych z kopalniami. Wiele osób szuka znacznie tańszych alternatyw, jednak wygląda na to, iż jedynie faktycznie dobrą alternatywą mogą okazać się panele słoneczne.

Osoby korzystające z tego rodzaju rozwiązań są jednak zmuszone do kupna drogich paneli (koszt może dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych), lub też samodzielnego ich stworzenia – wbrew pozorom nie jest to takie trudne! Węgiel stanowi również surowiec będący naturalnym polskim bogactwem. Mimo jego dostępności ceny zaczynają okazywać się mocno absurdalne, co odczuwają przede wszystkim końcowi odbiorcy – czyli zwykli mieszkańcy domów opalanych węglem. Węgiel kupować można bezpośrednio w kopalniach lub przez pośredników. Jego kupno liczy się zazwyczaj w tonach – to najlepszy wzorzec.

Klasyczny dom opalany węglem kupuje na zimę ok. 1,5 -2 ton tego surowca. Ceny węgla uzależnione są od tego, gdzie kupujemy..